Lokalizacja wycieków wody – jak to sprawdzić

Prawidłowa lokalizacja wycieków wody jest bardzo ważna. W terenie wykonawca może stać się sfrustrowany, próbując zlokalizować źródło wycieku wody w zakopanym rurociągu. Posiadanie uzasadnionego planu rozwiązania pozwoli zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy i bólów głowy, a także zademonstrować prawdziwy poziom profesjonalizmu zewnętrznym obserwatorom. Przede wszystkim najmniej produktywną rzeczą do zrobienia podczas poszukiwania wycieku jest „po prostu rozpoczęcie kopania”, innymi słowy – losowe dziurkowanie. Dokładne dochodzenie wymaga planu. A plan wymaga danych. Konieczne jest potwierdzenie, że rurociąg był i będzie napełniany powoli z dolnego końca, a powietrze jest odprowadzane z najwyższego miejsca w rurociągu. W zależności od liczby zmian wysokości może być wymaganych wiele miejsc uwalniania powietrza. Pierwsze pytanie, na które należy odpowiedzieć, brzmi: „Ile wody tracę?” Nie należy polegać wyłącznie na spadku ciśnienia podczas testu hydrostatycznego w celu określenia rzeczywistej sprawności rurociągu. Utrata ciśnienia jest wskaźnikiem, ale niekoniecznie wyznacznikiem. Równie dobrze może to być po prostu powietrze uwięzione w rurociągu. Zamiast tego musisz skupić się na objętości wody, którą tracisz. Ważne jest, aby znaleźć tempo utraty wody na minutę przed próbą rozwiązania problemu.

O tym warto pamiętać!

Operator rurociągu musi wybrać i wdrożyć proces monitorowania wycieków, zgodny z poziomem złożoności operacyjnej i przewożonym produktem. Proces ten powinien opierać się na ryzyku wycieku i czasie reakcji na zdarzenia dla każdego przejścia przy użyciu sprzętu, systemów lub procedur, które mają zdolność wykrywania wycieków. Operator rurociągu musi zapewnić dostępność dokumentacji procesu monitorowania dla działań operacyjnych, inspekcji i konserwacji kanału. Operator rurociągu musi zapewnić, że gdy proces ten jest zależny od urządzeń pomiarowych, musi być regularnie kalibrowany. Niezależnie od metody wykrywania nieszczelności, przewoźnik powinien okresowo sprawdzać ich działanie i dokonywać niezbędnych korekt. Operator rurociągu zapewnia, aby procedury procesu wykrywania wycieków były poddawane przeglądowi i aktualizowane w razie potrzeby lub co najmniej raz na 3 lata.

Podsumowanie

Wybrana metoda wykrywania nieszczelności zależy od wielu czynników, w tym rodzaju produktu, natężenia przepływu, ciśnienia, ilości dostępnego oprzyrządowania, charakterystyki oprzyrządowania, sieci komunikacyjnej, topografii, rodzaju gleby i ekonomiki. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi wyrafinowane oprzyrządowanie, często istnieje kompromis między czułością a liczbą fałszywych alarmów.

Informacje: lokalizacja wycieków wody.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.