Fala uderzeniowa w leczeniu

Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej to ogromne osiągnięcie medycyny akademickiej. Ich mechanizm sprowadza się do poddania chorych obszarów ciała działaniu silnej fali akustycznej. Taka celowana terapia znajduje zastosowanie w ortopedii, fizjoterapii oraz medycynie estetycznej.

Działanie fali uderzeniowej

Fala uderzeniowa oddziałuje na organizm ludzki na kilku płaszczyznach. Zmniejsza miejscowy stan zapalny i redukuje bóle kostno-mięśniowe. Dzieje się tak dzięki stymulacji wzrostu stężenia substancji o działaniu przeciwbólowym oraz zniwelowaniu podatności zakończeń nerwowych na odczuwanie bodźców zewnętrznych, co powoduje podniesienie progu wrażliwości na ból. Zabieg pobudza także odbudowę tkanek, powodując ich mikrouszkodzenia, które uruchamiają mechanizm naturalnej regeneracji. Organizm zostaje lepiej ukrwiony, wzmaga się jego metabolizm i następuje oczyszczenie z toksyn. Ponadto wzrost produkcji kolagenu  sprzyja odbudowie tkanek po urazach. Fala uderzeniowa rozbija też odkładające się w tkankach złogi wapnia, które przyczyniają się do ich dysfunkcji i generują dolegliwości bólowe. Wzmacnia również komórki kościotwórcze (osteoblasty), dzięki którym uszkodzona tkanka kostna szybciej ulega regeneracji. Ponadto terapia wykazuje działanie relaksujące, zmniejszając napięcie mięśni i opuchliznę stawów oraz usprawniając motorykę ścięgien czy więzadeł.

Wskazania do zabiegu

Fala uderzeniowa znajduje zastosowanie w walce z wieloma schorzeniami. Bez interwencji chirurga poprawi komfort poruszania się  pacjentów, u których na skutek nadwagi czy otyłości, noszenia nieprawidłowo dopasowanych butów bądź zaniedbanych urazów wytworzyła się tak zwana ostroga piętowa. Zabieg pomoże zwalczyć bolesność mięśni i stawów, także po przebytych operacjach chirurgicznych. Przyniesie ulgę w bólu nadgarstka, barku czy łydki. Leczenie falą uderzeniową może być również terapią drugiego wyboru w pokonywaniu dolegliwości bólowych, które popularnie nazywane bywają łokciem tenisisty. Warto zastosować tego rodzaju zabieg u pacjentów, u których inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Fala uderzeniowa będzie stanowiła też doskonałe wsparcie w zwalczaniu cellulitu. Mechanizm drgań generowanych podczas zabiegu spowoduje obumieranie komórek tłuszczowych i pobudzi proces przemiany materii.

Leczenie falą uderzeniową – po uwzględnieniu nielicznych przeciwwskazań, o których przeczytasz na stronie uderzeniowafala.pl – jest w pełni bezpieczne i nie grozi powikłaniami zdrowotnymi. Zatem warto rozważyć skorzystanie z jego dobrodziejstw zarówno jako metody rehabilitacji po urazach bądź interwencjach chirurga, jak i jako jednej z technik stosowanych w medycynie estetycznej.

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.