Spinki do mankietów – czym się kierować przy ich wyborze

Ozdabianie mankietów spinkami nie jest odkryciem naszych czasów. Już w średniowieczu zaczęto stosować różnego rodzaju zdobienia koszul. Jednakże na dobre zwyczaj dekorowania mankietów upowszechnił się w XIX wieku. Było to wówczas idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o wykrochmalone koszule, które trudno było zapiąć przy użyciu guzików.

Spinki dostosowane do okoliczności

Spinki do mankietów są zazwyczaj kojarzone ze strojem formalnym, ponieważ używa się ich do klasycznych, eleganckich koszul z długimi rękawami. Naprawdę wypada dodać takie ozdoby w związku z ważnym wydarzeniem. Może to być ślub, koncert w filharmonii, spektakl w operze, konferencja czy uroczysta gala. Poza tym tego rodzaju ozdoby będą nieodłącznym elementem fraka lub smokingu. Jakie spinki najlepiej będą pasować w takich okolicznościach? Powinny to być klasyczne wyroby o minimalistycznym wzornictwie. Okazuje się, że spinki do mankietów można nosić również do koszul casualowych. Powinny być one dopasowane do fasonu koszuli lub wiązać się z naszymi zamiłowaniami. Bardzo ciekawie prezentują się na przykład spinki w kształcie motocykla czy kotwicy. Taka ozdoba będzie idealna dla miłośników stylowych jednośladów czy amatorów morskich podróży. Za pomocą spinek można wyrażać swój nastrój, charakter czy gust.

Zasady obowiązujące przy wyborze spinek

Eleganckie klasyczne spinki do mankietów wykonuje się najczęściej ze złota lub srebra. Jednakże w naszych czasach rynek oferuje szeroką gamę wytwornych produktów z innych materiałów, które idealnie się sprawdzą w mniej podniosłych okolicznościach. Jeśli chcemy prawidłowo dobrać spinki, wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pierwsza z nich dotyczy dopasowania koloru i rodzaju spinek do okoliczności. Należy rozumieć, że formalne okazje, wymagają włożenia produktów ze szlachetnych metali. Druga istotna sprawa – barwa spinek powinna być dobrana do koloru koszuli. Do bieli będą pasować wszystkie klasyczne wersje tych ozdobników. Natomiast do koszul kolorowych najlepiej dodać spinki w różnorakie wzory, byleby tylko nie były to wersje kontrastujące kolorystycznie. Po trzecie – spinki powinny być dopasowane do innych dodatków. Chodzi tu przede wszystkim o klamrę skórzanego paska od spodni, pasek zegarka i inne drobne elementy ubioru.

Dobry smak to podstawa

Kiedy decydujemy się na użycie spinek do mankietów, to musimy do tego założyć muchę lub krawat. Nie wolno bowiem mieszać stylu formalnego z nieformalnym. Mogłoby to u wielu osób wzbudzić niesmak. Z tego też powodu nie można zakładać spinek do koszuli, która ma rozpięty kołnierzyk. Warto przy tym pamiętać, że koszula, której mankiety są wyposażone w spinki, powinna mieć usztywniony kołnierzyk. Poza tym nie powinno się zakładać spinek do koszuli, która ma kieszonkę na piersi. Jak w takim razie pogodzi takie podejście z używaniem spinek do koszul casualowych? Trzeba pamiętać, że spinki do mankietów występują też w nietypowych formach. Dzięki temu można je zastosować w mniej formalnych okolicznościach. Często nawiązują one do zainteresowań mężczyzny. Tego typu ozdoby sprawdzą się na przyjęciu w ogrodzie lub podczas rodzinnej imprezy.

Spinki do swobodnego stroju

Korzystając ze spinek do stroju nieformalnego, musimy zachować dużą ostrożność, gdyż łatwo jest przekroczyć pewną granicę. Należy pamiętać, że w takich okolicznościach będą one przykuwać uwagę, więc należy kierować się rozeznaniem. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że spinki do swobodnego stroju mają za zadanie dodać garderobie smaku i podkreślić jej walory. Dlatego też koszula nie powinna być wzbogacona zbyt wieloma elementami dekoracyjnymi czy wręcz mieć pstrokatą strukturę, gdyż w takiej sytuacji odwróci uwagę od naszego oryginalnego dodatku.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.