Praca w biurze wiąże się ze spędzaniem większości czasu w pozycji siedzącej. Podobnie jak różne formy pracy zdalnej czy edukacji. To może negatywnie wpływać na kondycję kręgosłupa oraz całego ciała. W trakcie kilkugodzinnego siedzenia na niewygodnym fotelu można nabawić się różnych chorób a także wad postawy. Dlatego niezwykle istotne jest, by mebel przeznaczony do dłuższej pracy był dopasowany do ciała i zapewniał jego prawidłowe ułożenie. Te wymogi spełnia fotel ergonomiczny. Oto kilka faktów na jego temat.
Czym jest fotel ergonomiczny?
Fotel ergonomiczny to taki typ siedzenia, którego kształt dopasowany jest do ludzkiego ciała. Został skonstruowany zgodnie z naukową wiedzą na ten temat. W związku z tym umożliwia stabilne podpieranie kręgosłupa, uwalnia plecy od nadmiernego przeciążenia i daje wygodne ułożenie nóg oraz rąk. Dzięki tym wartościom zapewnia prawidłową higienę pracy i pozwala bardziej efektywnie wykorzystać przeznaczony na nią czas.
Jakie są rodzaje foteli ergonomicznych?
Fotele ergonomiczne występują w odmiennych wariantach, np. dostosowanych do wieku użytkownika. Mogą różnić się też materiałem, z którego są wykonane. Kupujący ma możliwość wyboru fotela skórzane lub materiałowego, np. z oddychającą membraną.
Dla kogo wskazane jest użytkowanie fotela ergonomicznego?
Wygodne i zdrowe siedzisko ważne jest w trakcie każdej czynności wykonywanej w pozycji siedzącej. Biurowe fotele ergonomiczne przeznaczone są dla każdego, bez względu na wiek. Szczególnie polecane są dla osób pracujących przy biurku, dla uczniów oraz wszystkich tych, którzy potrzebują wygodnego fotela do pracy czy zabawy, np. grania przy laptopie lub komputerze.
Fotele ergonomiczne doskonale sprawdzą się zarówno w biurze, jak i do użytku domowego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela ergonomicznego?
Rozwiązania związane z ergonomią powinny poprawiać komfort użytkowania, dlatego też przed zakupem fotela ergonomicznego warto zapoznać się z jego funkcjami i sprawdzić, które opcje są dla nabywcy niezbędne. Podstawowa wersja tego mebla zawiera wyprofilowane siedzisko i oparcie. Wiele modeli wzbogaconych jest o zagłówki, by zapewnić głowie podparcie i odciążyć szyję. Warto sprawdzić, czy fotel ma opcję regulacji wysokości oraz nachylenia oparcia. Te szczegóły pozwolą użytkownikowi dobrać odpowiedni model, a co się z tym wiąże – wygodę i komfort w czasie pracy.
Na zakończenie
Wygodne siedzenie jest nie tylko kwestią poprawienia komfortu, ale również prozdrowotną. Fotele ergonomiczne pozwalają osobie siedzącej utrzymać naturalną pozycję ciała, odciążają kręgosłup oraz nie wzmagają uciskania ciała na krwiobieg i narządy wewnętrzne. Dzięki temu pozwalają uniknąć bólu lędźwiowego lub krzyżowego, a także napięcia mięśni, m.in. szyi. Wybierając fotel ergonomiczny, warto mieć świadomość, że robi się to głównie dla zdrowia.
Sprawdź: fotel biurowy ergonomiczny.