Zawód przyszłości – to dzieje się teraz

Rynek IT kreuje nowe stanowiska u nowoczesnych pracodawców przynajmniej od dekady. Warto zarócić uwage na trend powstających stanowisk wokół business intelligence oraz analizy danych.

Zawód Power BI Developer mówi o osobie specjalizującej się w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań Business Intelligence przy użyciu narzędzia Microsoft Power BI. Taki ekspert ma za zadanie projektować, tworzyć i wdrażać interaktywne raporty, dashboardy i rozwiązania analityczne oparte na danych. Trzeba przyznać, że data engineer to zawód, który mocno zdywersyfikował segment IT i analityków.

Tworzenie raportów i wizualizacji danych to core działań Power BI developera. Projektowanie i tworzenie interaktywnych raportów dla poszczególnych zestawów danych, ich wizualizacja oraz segmentowanie mają pozwolić użytkownikom łatwo zrozumieć zawarte informacje. Łączenie danych tak, aby wyłonić wszelkie niezgodności lub anomalia w łatwy sposób. Zadaniem Power BI Developer jest łączenie danych z różnych źródeł, takich jak bazy danych, arkusze kalkulacyjne, usługi internetowe czy pliki CSV, aby stworzyć kompleksowe zestawy danych do analizy. Power BI Developer ma za zadanie również modelować dane. Oznacz to nic innego jak tworzenie relacji między tabelami danych i definiowanie obliczeń i miar, które pomagają w ich dalszej analizie.

DAX i M

Power BI opiera się na języku programowania DAX (Data Analysis Expressions) i M do tworzenia zaawansowanych obliczeń i transformacji danych. To jest duża wartość dodana, gdy osoba ubiegająca się o to stanowisko potrafi posługiwać się tym językiem. W dalszej mierze, pomaga to tworzyć integracje. Integracje w świecie Power BI to podstawa, którą stosuję sie na porządku dziennym. Różne aplikacje żonglują różnymi wartościami. Wyciąganie danych i zestawianie ich w jednym środowisku, np. Microsoft Excel, Azure, SharePoint czy inne narzędzia BI, gwarantują najwyższy performance w świecie BI.

Tworzenie intuicyjnych interfejsów użytkownika, które umożliwiają użytkownikom interakcję z danymi i dostęp do raportów. Istotne w tej sferze jest również utrzymywanie i optymalizacja. Developer Power BI utrzymuje i optymalizuje istniejące rozwiązania BI. Maintenance to praktycznie nieodzowny element prowadzeniu skutecznych wizualizacji danych, szczególnie w mocno zmieniających się organizacjach.

Bieżące doskonalenie BI

Szkolenie i wsparcie w tak dynamicznej dziedzinie to norma. Developer pracujący z Power BI szkoli i wspiera użytkowników stworzonych przez niego środowisk. Świadomy użytkownik lepiej korzysta z narzędzia Power BI i zawartych tam danych. Aktualizacje i dostosowywanie wedle potrzeb biznesowych to ciągła praca z klientem. Ewolucja w której Power BI Developer dostosowuje i aktualizuje rozwiązania BI, aby spełnić nowe potrzeby zamawiającego lub inaczej klienta.

Zawód Power BI Developer jest coraz absolutnym topem, ponieważ firmy doceniają znaczenie analizy danych w podejmowaniu decyzji biznesowych. Osoby pracujące jako Power BI Developers mogą pracować jako freelancerzy, w firmach konsultingowych IT lub bezpośrednio w firmach, które korzystają z Power BI do analizy swoich danych. To stanowisko wymaga zarówno umiejętności technicznych, jak i umiejętności komunikacyjnych oraz zdolności do współpracy z innymi działami organizacji.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.